Прокопенко Василь Іванович
Народився у 1937 р.
Закінчив з відзнакою у 1965 році Дніпропетровський гірничий інститут за спеціальністю «Відкрита розробка родовищ корисних копалин» і отримав кваліфікацію гірничого інженера.
Працює в Національному гірничому університеті з 1969 року (після очної аспірантури) на посадах асистента (з 1969 р.), доцента (з 1971 р.), професора кафедри відкритих гірничих робіт (з 1990 р.), завідувача (з 1993 р.), професора кафедри прикладної економіки (з 2013 р. і дотепер).
У 1968 – 1969 рр. пройшов наукове стажування у Фрайберзькій гірничий академії (НДР), у 1973 – 1976 рр. працював доцентом Аннабінського гірничо-металургійного університету (закордонне відрядження в Алжир).
Захистив докторську дисертацію (1988 р.) за темою «Теорія та способи забезпечення стійкої роботи гірничотранспортних комплексів у глибоких кар’єрах». В цій праці розроблена теорія поетапного проектування і поточного планування, способів забезпечення надійної високопродуктивної роботи комплексів устаткування в залізорудних кар’єрах в умовах змінного попиту на ринку сировини. В.І. Прокопенко є професором кафедри відкритих гірничих робіт (з 1991 р.).
Під його науковим керівництвом підготовлено 9 кандидатів економічних наук за спеціальностями «Економіка і управління підприємствами» та «Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища», 8 кандидатів технічних наук за спеціальностями «Економіка підприємства і організація виробництва» й «Відкрита розробка родовищ корисних копалин».
Проф. В.І. Прокопенко має тісні науково-виробничі зв’язки з об’єднаннями вугільної промисловості, підприємствами Криворізького залізорудного та Нікопольського марганцеворудного басейнів. Щорічно приймає на навчання одного – двох аспірантів з відривом та без відриву від виробництва.
Напрями наукової діяльності:
• технологія, організація й економіка розробки родовищ корисних копалин;
• природоохоронні процеси в гірничовидобувній галузі;
• інвестиційно-інноваційна діяльність гірничовидобувних підприємств.
В.І. Прокопенко розробив теоретичні основи стійкої роботи комплексів гірничотранспортного устаткування в глибоких кар'єрах, що відіграє важливу роль на сучасному етапі виробничої діяльності залізорудних гірничо-збагачувальних підприємств у ринкових умовах, оскільки попит на мінеральну сировину постійно змінюється. Для розвитку названих основ під його науковим керівництвом виконані дослідження, спрямовані на технологічне, організаційне й економічне забезпечення реструктуризації гірничих підприємств з видобування й перероблення марганцевих руд.
Проф. В.І. Прокопенко є відомим в Україні вченим в галузі технології, економіки та менеджменту виробничих процесів на гірничовидобувних підприємствах, членом спеціалізованої вченої ради Д 08.080.01 із захисту докторських дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук та заступником голови спеціалізованої вченої ради Д 08.080.02 із захисту докторських дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук.
Опублікував особисто, а також у співавторстві з учнями 340 наукових праць, має 20 авторських свідоцтв та 2 патенти на винаходи. За останні 3 роки опублікував 42 наукові праці. Має добрі теоретичні знання з економіки та математики, опублікував 7 монографій та 2 навчальних посібника з грифом МОН України (у співавторстві).
В.І. Прокопенко – член-кореспондент Академії гірничих наук України. Нагороджений знаками «Шахтарська Слава» (III-ї та II-го ступенів), «Відмінник освіти України», «За наукові досягнення». Є головою спеціалізованої вченої ради з захисту кандидатських і докторських дисертацій НГУ.